Tävlingar 2019

Ninnis Tavla

Alla pristagare i Ninnis Tavla

Alla pristagare i Ninnis Tavla

Årets första tävling detta konstiga år blev Ninnis Tavla.

Den fina tavlan som är ett vandringspris gick i år till Lotta Waldau.

Vi vill tacka familjen Ödkvist som ser till att den här tävlingen för damerna lever kvar.

Claesgolfen

Lycklig vinnare i årets Claesgolf - Martin Krüger

Lycklig vinnare i årets Claesgolf - Martin Krüger

Samma dag som Ninnis Tavla arrangerade vi också årets juniortävling Claesgolfen.

Roligt att vår första tävling för året riktar sig till barn och juniorer, eftersom vi har en stor satsning på de yngre spelarna i år.

Alla deltagarna kämpade väl och fick ta emot pris - men vandringspokalen vann Martin Krüger. GRATTIS!

5 juniorer är fler än 4 seniorer

Tack Cribba för en fantastisk tävling till förmån för våra juniorer och barn i klubben!

Efter tävlingen berättade Cribba hela historien hur "5 juniorer är fler än 4 seniorer" kom till.

Det blev ett känslosamt tal som lockade fram en och annan tår och många applåder bland de som var där.

Tack till alla som varit inblandade - Ronny som varit bollplank, Joakim Jansson och Sara Stenbeck som stöttat.

Tack till Magnus på Wilson och Patrik på KSAB, Sparbanksstiftelsen, Insamlingsstiftelsen för Barn och Ungdomar i Loftahammar Skola o Förskola, Anders på Screentryck, Golfcaféet och alla andra som varit med och bidragit.

Och förstås alla som sponsrat dagens tävling och alla deltagare

 

Tävlingen av var en 3-mannascramble, 18 hål och det var totalt 114 deltagare.

Här är laget som tog hem första priset i tävlingen "Fjunisvännerna".

GRATTIS till Ronny, Lotta och Göran!

Klubbmästerskap åldersklasser 2020

Första dagen på KM spelades alla olika ålderklasser - det var i år 9 olika.

Segraren i D22 blev Hanna Grevelius som fortsätter i KM Open Damer på fredagen.

H22

 

H22 - här blev Gustaf Sagent 3a, Johan Hardmark 1a och Albert Svensson 2a

D60

Lena Hultdin kom på andra plats, Gertie Gambe segrade och Denice Bergman blev trea.

H40

I H40-klassen kom Crister Åkerblom på andra plats, Anders Hedliden på första och Sebastian Hooshidaar på tredje plats.

H50

Peter Ahlinder kom på tredje plats, Göran Bergman vann H60 och Mikael Olsson vann H50 (Fredrik Grevlius 2a i H50)

H60

På andra plats i H60 Mikael Törnborg, segrare Göran Bergman och på tredje plats Åke Lindman

H70

Segraren Anders Gambe, andra plats Kjell Turesson och tredje plats Olof Pettersson

KM Open

Grattis till en förstaplats igen Tuva! Totalt 167 slag på 36 hål.

KM Open

Grattis Johan! För femte gången klubbmästare - i år med 151 slag på 36 hål.

KM Äkta Makar

GRATTIS till Jan-Erik och Emma som blev bästa paret i årets KM för Äkta Makar med 88 slag!

Tävlingen spelades som en Foursome, scratch och 18 hål.

Hammarslaget

I år flyttades Hammarslaget till slutet av sommaren istället för början (då vi inte fick tävla).

Det verkade vara populärt då det var hela 56 herrar som deltog.

A-klassen spelade slagtävling m hcp och B-klassen slaggolf m hcp.

Ett stort TACK till Anders Trä som sponsrar tävlingen och är en av våra största sponsorer i klubben!

Jeff Hernström segrade i A-klassen med 70 slag. GRATTIS!

 

Hammarslaget

 

I B-klassen visade än en gång juniorerna att de är på gång.

Adam Stenbeck vann på 66 slag och var mycket nöjd med dagen!

 

Flaggtävling

 

I ett härligt sensommarväder spelades årets Flaggtävling med 60 deltagare i 2 klasser.

Bäst i A-klassen var Peter Ahlinder som kom 38 cm från hål på 18:e.

GRATTIS Peter!

Flaggtävling

 

I B-klassen var det Isak Stenbeck som var bäst - han kom 2.20 från hål på 19:e.

GRATTIS Isak!

Sista Chansen

 

Årets sista officiella tävling var Sista Chansen.

Det är en slagtävling med parspel, första 9 scramble och sista 9 Foursome.

Stort GRATTIS till segrarna Lena och Mikael Törnborg som vann på 65 slag totalt.

Sista Chansen

 

Ett par som alltid är med i topp tre är Emma och Jan-Erik Forsén - de blev tvåa med 66 slag och var också de som var allra bäst i avslutande Foursome med 34 slag.

Sista Chansen

 

En ny konstellation var Joakim Jansson och Klas Nordén som bildade ett lyckosamt par.

Bra jobbat och grattis till tredjeplatsen!

WB Tjust Masters

 

Wienerbagarn Tjust Master är Tävlingen för medlemmar som bor i Loftahammar, Gamleby och Överum och för den som har gått i Loftahammars Skola.

"Krille" Petersén hade en mycket lyckad dag och vann A-klassen på 65 slag! 

STORT GRATTIS!

WB Tjust Masters

 

I B-klassen var det klubbens VD Ossian Nilssonsom tog hem segern med 69 slag.

GRATTIS!

WB Tjust Masters

 

Eftersom vi nu har flera tävlingssugna juniorer fick de i år en egen klass.

Där var det Albin Davidsson som hade en riktigt bra dag - han vann på 68 slag!

STORT GRATTIS!

WB Tjust Masters

 

Bäst bruttoscore hade "Cribba" Åkerblom - han gick på 75 slag och fick ännu en gång vandringspriset "Åkes kanon".

GRATTIS!

 

WB Tjust Masters

 

 

 

Redan 8.50 startade Knatteklassen där 3 tjejer och 2 killar var med.och spelade 5 hål.

Här är det laddade gänget före start.

WB Tjust Masters

 

 

Här har framtidens tjejer - så kul att ni var med!

WB Tjust Masters

 

Killarna i knatteklassen hade också kul och alla knattar fick pris förstås.

WB Tjust Masters

 

Pierre kom på andra plats i A-klassen och har nu fyllt på förrådet med kaffebröd.

WB Tjust Masters

 

Johan Strömberg kom på andra plats i B-klassen.

Tack till Wienerbagarn som stöttar klubben och sponsrade med bullar och kakor i tävlingen!