Scramblemix för Seniorer
9-håls 2 manna scramblemix
1 man / 1 kvinna födda före 2004.
Herrar spelar från tee 49, damer spelar från tee 37.
Vi spelar en serie bestående av 10 tävlingar, de 5 bästa räknas för totalseger.
Prisutdelning i samband med förtäring efter varje deltävling.
För 2026 ser spelschemat ut som nedan, även menyn redovisad.
13 maj Räkmacka
20 maj Rostbiff med potatissallad
27 maj Köttbullemacka
3 juni Hamburgare med pommes
10 juni Chilli con Carnegie
5 augusti Ceasarsallad kyckling
12 augusti Lasange
19 augusti Grillad korv/halomi o pommes
26 augusti Boeuf bourguignon
2 september Grillbuffé, prisutdelning för totalseger
Lokala regler som gäller:
Golfbil får användas om så erfordras även utan giltigt läkarintyg/tillstånd, dock gäller att de som har läkarintyg/tillstånd har företräde om antalet tillgängliga golfbilar inte täcker totala behovet.
Inget krav på antal utslag, dvs en spelare kan stå för alla eller inget av utslagen från tee.
Eventuella önskemål om starttid eller avbokning ska lämnas till Rickard 0722 511701, senast söndag innan aktuell tävling.
Startavgift 200:-/lag och tävlingstillfälle + ev. Greenfee
Max 20 lag.
Senior Scramble Mix 2026
Vill först tacka alla som deltagit, har sällan eller aldrig träffat så många glada och positiva golfare. Inga eller väldigt få sura miner över toppade och duffade bollar, bunkerslag eller badbollar!
I år spelades 274 spelronder vilka genomfördes av 30 lag totalt. Det är en ökning med ca 15% från föregående år. Många nya spelare har tillkommit vilket är jättekul. Flertalet av dessa var mycket positiva och tänker komma tillbaka nästa år.
Enda smolk i bägaren är att vi har ett underskott på damsidan, vi skulle säkert kunna få ihop 5 till 10 lag ytterligare om vi kunde locka fler damer att delta.
Vi har försökt att efter varje genomförd tävling servera enklare rätter varvat med lite mer avancerade. Det betyder att en hel del arbete har lagts ner och på förekommen anledning måste jag passa på att tacka de som dragit det största lasset: Klas Nordén, Tommy Larsson, Göran och Marianne Lund och Pia Bäckstedt.
Å så har vi förstås resultatet efter genomförd säsong:
1 Eva och Anders Malmström
2 Katarina och Åke Lindman
3 Denice och Göran Bergman
4 Ning Thabthim och Klas Nordén
5 Marianne Stockman och Christer Ottosson
6 Pia Bäckstedt och Rickard Sundling
7 Agneta Hesser och Osmo Tuuliainen
8 Marianne och Göran Lund
Hoppas vi ses igen för en ny säsong 2027 / Rickard Sundling